Facebook

Muzeum obrazové techniky

Člověk si má plnit sny. Já mám takový velký sen.

Galerie techniky (heslo zasíláme na vyžádání) foto

Moje práce mi za tu dlouhou fotografickou praxi přinesla spoustu možností pořídit si do sbírky starší fototechniku. Na koukání. Staré fotoaparáty, kamery, promítačky, blesky, expozimetry a spoustu dalších věcí. Časem jsem si řekl, že je to škoda, jen se na techniku koukat, když jde někdy o zcela funkční stroje. A dostal jsem nápad. Nápad, který bude stát hodně peněz, hodně starostí a hodně času. Proto je to zatím jen můj sen...

Interaktivní muzeum obrazové techniky.

Co si práci s touto historickou technikou vyzkoušet? Workshopy na digitály dělá kdejaký fotograf, ale udělat kurz fotografování tak, jak se fotilo dříve, to v ČR nenabízí nikdo. Naše muzeum tedy nebude jen o koukání. A navíc, není nic zajímavějšího, než když se vám ve vývojce pod rukami objevuje v červeném světle černobílá fotografie. Povede se, nepovede? To je opravdu jiný zážitek, než fotografování moderní digitální bezzrcadlovkou, nebo i-phonem. Napětí, jestli se Vám vůbec povedlo dobře naexponovat film. Staňte se na chvilku opravdovým fotografem, který přemýšlí o každém záběru! Zapomeňte na moderní fototechniku co fotí sama!

Workshop

Zatím je to vše jen myšlenka a průběh se může změnit. Určitě by se jednalo o třídenní víkendový kurz. V pátek by jsme se sešli a u pivka a kávy se seznámili s analogovým fotografováním. Protože čekám různou znalost kurzistů, dělili by se kurzy na začátečníky / pokročilé / profi, tak aby jeden nezdržoval druhého.

V sobotu by bylo to hlavní. Fotografování starou technikou. Pro zpestření by jsme měnily každý kurz téma i techniku. To znamená, že na dalším kurzu můžete vyzkoušet něco jiného. Jak po technické, tak obsahové stránce. Už jste například někdy fotili fotoaparátem z papíru? Po obědě někdy odpoledne namotáme filmy do tanku (kdo si troufne) a projdeme fází vyvolávání. Po této cca půlhodince už uvidíme, jestli na filmu vůbec něco je. Film také ale musí uschnout a tento čas využijeme pro další školení a večeři. No a večer přijde to nejzajímavější. Práce v temné komoře, kde ze svých negativů můžete udělat nejen malé fotky, ale i zvětšeniny na zeď. Cílem není vyrábět stovky fotek, ale projít si postupem, který ještě před 20ti lety byl naprosto normální a každý zručnější fotograf měl fotokomoru doma v koupelně. Závěrem soboty si můžeme promítnout nějaký film ze staré 8 nebo 16mm promítačky a večer zakončíme pivkem. Neděle by byla už v pohodovém režimu - ohodnotíme usušené fotografie a rozejdeme se.

Vize

Na to všechno bude potřeba jak jsem psal výše, hodně věcí. Ale i třeba prostor. Ideálně někde vedle hotelu (jídlo, spaní), nebo přímo v hotelu. Ale také v zajímavé lokalitě, aby bylo co fotit. A to i za špatného počasí, v každé roční době. Nějaké lokality už mám okouknuté, ale pokud jste napříkad majitelem hotelu a hledáte program, klidně také napište! Aby celý projekt vůbec fungoval, musí se zaplatit a musí o něj být zájem. Zároveň z toho nejde dělat hromadnou akci. Proto uvítám jakýkoliv podnět, nápad, myšlenku! Informaci o tom, jakou cenu jste schopni akceptovat a jaký servis vyžadujete! Pište cokoliv Vás napadne!

info@fotopavlik.com

Radek Pavlík, leden 2023